Czy warto zlecać aranżację ogrodów architektom krajobrazu?

Zamiast urządzać ogród przypadkowo, rozsądniej będzie pokusić się o jego przemyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że otoczenie będzie prezentować się przepięknie. Wymaga to jednakże sporej umiejętności i wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy rozwiązaniem będzie zatem powierzenie aranżacji fachowcom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – często nie do końca trafione – próby urządzania bądź pielęgnacji ogrodu.

Niełatwa projektowanie ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby i roślin. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych częściach) i w związku z tym które można umieścić tam rośliny, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących choćby odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Istotny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład sadzenie w pobliżu siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas zachwycał swym pięknem. Nie lada zdolności wymaga również wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, ale największe znaczenie ma przecież wygląd zielonego terenu. Wiele osób pragnie urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu francuskim bądź angielskim. By jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również odpowiednio dopasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż oczywiście wypielęgnowany trawnik, kwitnące kwiaty, ozdobne drzewka i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednakże dać im elegancką oprawę w postaci pięknego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie podkreśli urok roślin, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne i sadzawki, wyjątkowego klimatu dodają im też stylizowane na stare schody. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do wszystkich zakątków bez zadeptywania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne otoczenia. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszystkie inne detale wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dopasować do stylu domu oraz ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być bardzo trudno, warto zatem zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.