Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Prawidłowo założone boisko, posiadające dobre podłoże i doskonałą murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, lecz przede wszystkim idealnie spełnia swoje zadanie w czasie rozgrywek. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, dlatego niezbędne jest podejmowanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na warunki wodno-terenowe, typ trawy czy też odczyn gleby, wymaga dokładnej, odpowiedniej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest zlecić to fachowcom, którzy posiadają solidną wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a ponadto dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, tworzona jest w wyniku stosowania specjalnych mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na niekorzystne warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także zasilać nawozami, jednak to nie wszystko, niezbędne jest wykonywanie czynności takich jak piaskowanie, wertykulacja, aeracja, dosiew trawy, walcowanie, wymiana trawnika czy włókowanie. Pojęcia te pewnie mało mówią amatorom, lepiej zatem pielęgnację boiska powierzyć fachowcom, gdyż wyłącznie właściwie wypielęgnowana trawa gwarantuje warunki niezbędne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, lecz murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby oraz powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz zwiększa elastyczność trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Potrzebne na wiosnę walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie wolno również zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na odpowiednią długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Właściwie dbać o boisko mogą więc tylko profesjonaliści.