Nie zapominaj o izolacji fundamentów

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze elementy budynku. Jeśli będą zniszczone okażą się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, gdyż może szybko je zniszczyć, a skutki tego będą zauważalne dla każdego z lokatorów. Aby temu zapobiec warto już podczas projektowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i naprawdę skomplikowane prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej zauważalne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Jakie metody umożliwią ich uniknięcie?

Zadania izolacji fundamentów

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się naprawdę groźne dla budynku. Jeśli woda podniesie się do ścian, pierwszym symptomem jest łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko bowiem mury zajmują grzyby i porosty, a te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla życia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla osób z alergiami i chorobami systemu immunologicznego, bo u nich niekiedy skutkują nawet zgonem. Właśnie z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niszczycielskim wpływem wilgoci. Które techniki to umożliwiają?

Materiały do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza budynek przed opadami oraz wodą gruntową. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia stosowana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie nierzadko występują powodzie. Ważne okazuje się również to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze należy sięgać po produkty uznanych producentów.