Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Okna skrzynkowe znajdziesz na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Często spotkać je możemy w starych gmachach, starych chałupach oraz dworkach. Dziś są one wytwarzane przede wszystkim z przeznaczeniem do montażu w tego typu, gdyż zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez urzędników. Należy jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są także we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze modele są tak samo wydajne, co okna wyprodukowane starymi sposobami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są produkowane?

Okna skrzynkowe – budowa

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to swego typu izolator, który zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko podzielone są na czworo elementów – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i kiedyś służyły do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zabytkowych – chociażby chatach drewnianych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być wyprodukowane z właściwego drewna. Dotąd najczęściej wybierano sosnę lub modrzew, lecz od niedawna ich producenci stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej odporne na działanie wody, powietrza i ekstremalnych temperatur.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]