Okna ze szprosami – czym się wyróżniają?

Przemierzając nasz kraj, można zauważyć, że w znacznej części domów znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny określa się także szprosami. Taki typ okien znany jest od bardzo dawna. Obecnie okna te znowu cieszą się popularnością.

Jaką funkcję pełnią okna ze szprosami?

Na przestrzeni lat ich funkcja bardzo się zmieniła. Kilkadziesiąt lat temu nie było możliwe wyprodukowanie ogromnych tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, dzieląc je przy tym na kilka pól. Wyróżniającą cechą szczeblin są wręby, na których mocuje się szyby. Obecnie montuje się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że są po prostu ładne. Oczywiście szczebliny w dalszym ciągu mogą pełnić funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, aby wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: typy i materiały do produkcji

Producenci okien proponują aktualnie okna z kilkoma odmianami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można myć z łatwością. Są montowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z tego rodzaju szprosami umieszcza się w zabytkowych obiektach. Rzecz jasna można je montować również w nowych, jeżeli stylem imitują na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów oferuje wyłącznie jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Produkowane są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna jest drewniana, także szprosy będą drewniane. Wykorzystuje się również aluminium, PCV, a nawet włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna prezentują się (w naszej opinii) najładniej. Dzielące okna na pola szprosy przywodzą na myśl stare budownictwo, ale sprawdzają się także w naprawdę dużych i nowoczesnych przeszkleniach.