szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, żeby należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, która po rozebraniu może zostać użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają głowice ze aluminium bądź stali, belki, łączniki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt czy ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]