Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Więcej o sklejce szalunkowej Kraków.

Deski szalunkowe to podstawowy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednak na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]