Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne kontrolowanie działania urządzeń przemysłowych. Korzystając z nich można usprawnić pracę wszystkich zakładów, a możliwość pisania algorytmów pozwala w prosty sposób zaadaptować do bieżących wymagań.

Sterowniki PLC – na czym to polega?

Parametrem, który wyróżnia je na tle zwykłych kontrolerów jest fakt, że pracują one w pętli. Sterownik PLC wypełnia kolejno wszystkie rozkazy zawarte w kodzie, zaś gdy ten będzie wykonany, ponawia określony proces, sprawdza stany wejść i zapisuje we wskazanym pliku, a następnie uruchamia wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, służące do pisania algorytmów sterujących działaniem kontrolerów dostarczane są zwykle przez ich wytwórców.

Dzieje sterowników PLC

Pionierskie sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat 60 ubiegłego stulecia. Z początku wykorzystywane były przez firmy z USA oraz RFN, jednak już po paru latach zaczęły być stosowane także w państwach Bloku Wschodniego. Pierwsze takie urządzenia pojawiły się w naszym kraju w latach siedemdziesiątych, a ich oficjalna produkcja ruszyła w drugiej połowie tej dekady.

Rodzaje sterowników PLC

Najczęściej wybieranym rodzajem kontrolerów PLC są sterowniki kompaktowe, umożliwiające pracę na pojedynczym podzespole. Oprócz tego, produkuje się również kontrolery modułowe różnych wielkości i kontrolery centralizowane, na które składają się różne podzespoły sterowane centralną jednostką.

Dlaczego opłaca się wybrać sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, pomimo stosunkowo dużych cen, pozwalają na minimalizację wydatków na użytkowanie instalacji fabrycznych. Są niewielkich rozmiarów, a niemałym stopniu zmniejszają niebezpieczeństwo pojawienia się komplikacji.