Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Jeśli potrzebujesz silnika elektrycznego na prąd stały, skieruj się na tę stronę.

Sporo maszyn, których używamy codziennie i bez których mnóstwo czynności stałoby się trudniejszych, by działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, ogromne lub niewielkie, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak pracują te urządzenia.

Co wypada wiedzieć o silnikach DC?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od prawie dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Michael Faraday, Thomas Davenport i Gaston Planté. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, stojana, rotora i szczotek. Dzisiaj często stosowane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezszelestne działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne DC to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów

Powiedzieć, że silniki prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych radiowo pociągów i samochodów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie damy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniki na prąd stały wykorzystują też pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od uznanych światowych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]