Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Chcesz zamówić obrączki ślubne Kraków? Sprawdź http://tinyurl.com/yy284jlu.

Dla wielu osób dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich wierności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Z początku nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób wie. Już wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Francji, w Brazylii albo w Iranie, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i mierzą obrączki ślubne wspólnie, jednak zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – wygraweruj imię małżonka, datę ślubu lub cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz) reprezentujące siłę miłości. Obecnie do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź istotny dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]