Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Zamów mistyczny topaz

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się dużym uznaniem miłośników biżuterii. Mimo że na początku może się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie wysokiej temperatury oraz pokrywany cienką warstwą metalu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że topaz ma purpurowy kolor, niebieski zaś jest efektem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich strojów – doskonale wygląda także w pracy. Istotna jest również różnorodność kolorów, dzięki której prościej możemy dobrać ozdoby do konkretnego stroju.