Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą tworzą ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym powinno się pamiętać

Są rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Należy także zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.