Charakterystyka najpopularniejszych piłek sportowych

Jeśli szukasz piłek Hummel, kliknij tutaj.

Niewiele jest dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez wymogu użycia jakichś akcesoriów. Także w poniektórych dyscyplinach indywidualnych, np. tych z dziedziny lekkoatletyki i gimnastyki, należy wyposażyć się w kulę lub oszczep. Jednak najbardziej rozpoznawalnym na całym globie sprzętem sportowym, spotykanym w przeróżnych różnych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W tym tekście przybliżamy charakterystykę trzech piłek wykorzystywanych w sportach modnych wśród naszych rodaków.

Najpopularniejsze piłki do gier zespołowych

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczynki, bowiem o przyszłości związanej z piłką nożną nierzadko marzą również panie. Obwód piłki do “nogi” powinien mieścić się w granicy 0,68-0,70 m, a jej waga to przeważnie 410-450 gramów. Kiedyś piłki te produkowano ze skóry naturalnej, w XXI w. stosowana do tego jest głównie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno określano “biedronką” zważywszy na specyficzne czarne łaty, które musiały być widoczne w czarno-białych telewizorach. Współcześnie piłki do „nogi” produkowane są w nieprzebranych wzorach oraz kolorach, a wszystkie popularne turnieje futbolowe ma swój oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest ociupinę mniejsza aniżeli ta do „nogi”, ponieważ jej obwód to od 65 do 67 cm. Jest od niej aczkolwiek prawie dwukrotnie lżejsza – jej ciężar to jedynie 260-280 gramów. Wewnątrz znajduje się pęcherz wykonany z lateksu, a pomiędzy nim a skórzaną osłoną (również zwykle uszytą ze skóry syntetycznej) mieści się powłoka z bawełny bądź nylonu. Piłki do siatkówki produkuje się w wersji beach (do siatkówki plażowej) oraz indoor (do siatkówki halowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z zaprezentowanych tu piłek, lecz co istotne jej rozmiary i ciężar zmieniają się zależnie od tego, przez kogo piłka ma być wykorzystywana. Inny obwód mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszym obwodzie przeznaczony jest dla trenujących dzieci. W związku z tym obwód piłek dla szczypiornistów to między 46 do 60 centymetrów, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek powinna być nader wytrzymała, wobec tego z reguły sporządzana jest z lateksu. Osłona z kolei powinna dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi graczami, czy też uprawiamy sport wyłącznie dla przyjemności, powinno się kupować akcesoria najwyższej klasy. Zapewni to nie tylko większy komfort w trakcie rozgrywki – dobra piłka bez wątpienia wytrzyma również znacznie dłużej.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]