Ciekawa propozycja wyposażenia wnętrza – kominek ekologiczny

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – szczęśliwa para z kubkiem ciepłej herbaty w rękach ogrzewa się przy ogniu kominka. Zwykle jesienią i zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które dysponują domkiem. To prawda, iż standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednak możemy wyposażyć je w biokominek!

Eko kominek – jego główne zalety i jego rodzaje

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, cechuje się tym, że można go zamontować w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, żeby powierzchnia w którym zostanie ustawiony biokominek posiadała prawidłową rotację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w lokalach całkowicie szczelnych. Dużym walorem eko kominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wręcz zaledwie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niewielka waga. Z reguły wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można spotkać również modele z obudową z kamienia bądź ze szkła. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, przykładowo wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W kilku minionych latach moda na biokominki tak szeroko rozwinęła te produkty, iż w tym momencie nietrudno znaleźć jakiś jego model do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków narożnych, wolnostojących czy wiszących. Są warianty biokominków z szybą lub bez, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania w altanach, w ogrodzie, na werandzie, tarasie czy też na balkonie, które można użyć również jako element dekoracyjny ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.

Biokominek nie generuje związków szkodliwych dla środowiska

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, dlatego nie generuje się dym. Podczas spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wyżej wymóg zagwarantowania należytej rotacji powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, że po zakończeniu procesu spalania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one zatem na meblach bądź sprzętach domowych, gdyż biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla poniektórych jest to, iż eko kominki dają mniej ciepła niż standardowe paleniska, aczkolwiek ich plusy, przede wszystkim opcja zamontowania w bloku i spore walory estetyczne, dominują.