Jaki kolor rolet pasuje do różnych pomieszczeń?

Przeglądając oferty producentów rolet, szybko spostrzeżesz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę postawić? Jest garść zasad, które warto znać przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i dobierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Jakie kolory rolet dobrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją trzy główne trendy: dopełnienie, kontrast oraz minimalizm. Minimalizm polecany jest fanom prostych, czystych pomieszczeń, z niedużą ilością dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Przynależysz do tej grupy? Wybierz rolety w odcieniu beżowym, piaskowym, szarym lub écru. Neutralne kolory nie będą się odznaczać, a rolety będą tłem dla innych dodatków w pomieszczeniu. Kolejny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: niebieskiego, żółtego i czerwonego przeciwstawne będą kolejno: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Jeśli masz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do najczęściej występującej we wnętrzu barwy. Posiadasz salon w odcieniach szarości? Wybierz więc rolety w takim kolorze.

Oddziaływanie barw na samopoczucie

Zgodnie z najbardziej ogólną regułą oddziaływania kolorów na nasz nastrój, barwy ciepłe pobudzają, a zimne wyciszają. Mocny żółty pobudzi nasze kreatywne myślenie – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w pokoju dziennym i tam, gdzie się relaksujesz. Kojący niebieski jest wprost stworzony do sypialni. Fascynuje Cię czerwień? Unikaj jej na sporych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować napięcia i drażliwe sytuacje. Wykorzystuj ją tylko w niewielkich dekorach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie zupełnie wystarczą, by ożywić pokój.