Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

Jeśli chcesz zamówić kantar, koniecznie sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to element uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego musi on być dopasowany do wielkości i zarysu głowy konia, a także nie powodować u niego obtarć. Jak więc znaleźć najlepszy kantar? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

Na rynku odnajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe oraz podszywane. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większy komfort dają kantary podszywane – na przykład sztucznym bądź prawdziwym futrem, które da się odpinać celem umycia. Kantar tego rodzaju doskonale zapobiega powstaniu obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów albo spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni arabskich, wielkopolskich oraz fryzyjskich. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]