Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Jeśli szukasz książek thrillerów, koniecznie sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie ukrywajmy, iż spora rzesza ludzi fascynuje się przerażającymi historiami. Niektórzy wolą opowiadania na granicy gore, drudzy kochają zagłębiać się w głębokie kąciki skomplikowanych procesów myślowych bestialskich kryminalistów i psychopatycznych morderców. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są tysiące produkcji przybliżających odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy przerażające historie?

Fanatyk powieści kryminalnych i horrorów od razu odpowie, iż idzie o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając bądź oglądając przerażające historie chcemy na chwilę dać się ponieść mocnemu uczuciu niepokoju, którego mało kiedy przeżywa się na co dzień. Brak współcześnie dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to z reguły zdrowie, niestabilność finansowa czy utrata zatrudnienia. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie lęku uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. To dlatego baśnie Andersena oraz braci Grimm mają nierzadko tak straszny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami codziennego życia, informując je jednocześnie, że dobro czasem nie triumfuje.

Literatura kryminalna i książki thrillery wyzwalają więcej strachu niż ich filmowe adaptacje

XXI wiek to wiek błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują serialu limitowanego bądź filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy mrocznych thrillerów i kryminałów są właściwie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na różnych platformach VOD. Co godne podkreślenia, nierzadko te seriale i filmy to ekranizacje głośnych książek, lecz nie są tak dobre jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi takiej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię kryminalną i horror, konsumuje się inaczej aniżeli serial – dłużej, czyli z większą uwagą. W książce każda rozmowa, dygresja bądź bohater (a nawet postać z drugiego planu) ma wpływ na kształtowanie klimatu snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u odbiorcy na ogół powoli, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli więc masz chwilę i uwielbiasz czytać, daj się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz literaturze kryminalnej.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa