Mesz – karma nie tylko dla zdrowych koni

Sprawdź, gdzie kupić mesz.

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, którą można podawać wszystkim koniom niezależnie od ich ogólnego trybu życia i stopnia aktywności. Co istotne, mesz jest lekkostrawny i dostarcza ustrojowi zwierzęcia substancje, których rolą jest między innymi wzmocnienie układu trawiennego oraz wyregulowanie procesu trawienia.

Co jest bazą meszu?

Preparacja meszu dla konia na własną rękę jest zadaniem nieco czasochłonnym, ale nie jest to nadmiernie skomplikowane, a składniki do tego niezbędne są w większości marketów. Bazą każdego meszu są otręby pszenne, siemię lniane oraz owies. Niekiedy w recepturach na mesz wymienia się sól, jednakże lepiej dostarczyć ja koniu w lizawce, która da mu większą uciechę. Prócz wyżej wyszczególnionych składników do meszu można dorzucić liczne frykasy kochane przez konie, takie jak cząstki jabłek, susz rumianku, koper włoski, szałwia i kminek. W internecie można odnaleźć mnóstwo najrozmaitszych przepisów na mesz dla konia, od niezmiernie prostych do takich z ogromnym spisem składników. Zalecamy sprawdzić parę z nich, żeby odkryć, który ostatecznie spodoba się naszemu koniu.

Mesz – koi stany zapalne i podrażnienia układu trawiennego

Wypada pamiętać, iż zaleca się dawać mesz zdrowym zwierzętom średnio dwa razy na tydzień, a koniom cierpiącym na wrzody, kolki i pozostałe problemy trawienne, weterynarze zalecają tę dietę częściej, również codziennie. Niezwykle istotne jest, aby mesz serwować koniom ciepły. Dlaczego? Jeden z podstawowych komponentów meszu, a mianowicie siemię lniane, po podgrzaniu produkuje żel, który potem pokrywa powłokę żołądka oraz jelit zwierzęca, co w efekcie łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Zważywszy na to, że przyrządzanie meszu pochłania przeważnie 3 godziny, w sklepach z produktami dla koni można zakupić gotowe mieszanki, które po dodaniu ciepłej wody można po kilku chwilach podawać zwierzętom.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]