Mieszkanie w stylu industrialnym – zastosowanie klinkieru elewacyjnego

Klinkierem określamy odmiana cegły dekoracyjnej, którą można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego cechy i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła ozdobna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Płytki z cegły od wielu dekad stosuje się jako element wykończenia mieszkań i domów – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Klinkier jest stosowany także na podokienniki, cokoły, naroża, a także inne elementy budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i nie jest podatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – śnieg, niską temperaturę, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje pozostaje więc latami w znakomitym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, iż są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła dekoracyjna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna zaakcentuje styl, w którym utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Doskonałej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu sklepach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.