Tablica korkowa – przedmiot dla kreatywnych

Tablica korkowa – zdaje się kompletnie banalna rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Zróżnicowanie wykonania i rozmiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są stosowane w biurach i placównach oświaty.

Jak przeważnie używamy tablic korkowych?

Głównie natrafiamy na tablice korkowe na korytarzach przedszkoli i szkół. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i placówki, kluczowe informacje o planowanych wydarzeniach (turniejach, wizytach gości, olimpiadach czy balach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to także idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem pedagoga dzieci mogą przygotowywać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy komentować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był dostępny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zorganizować wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na różne okazje – mali artyści będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto użyć tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, ponieważ w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednak pamiętać, żeby tablica była zawieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy ekspresie do kawy albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – sprawdzi się w domu

Do wszystkich wymienionych wyżej zastosowań najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak pragniemy spożytkować tego rodzaju tablice w domu, warto skupić się na rozmiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach aluminiowych, drewnianych albo z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w wielu kolorach (niebieski, jasny i ciemny zielony, różowy, kremowy), a listwy MDF są przeważnie srebrne, białe, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, wobec tego każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Jak można zastosować tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w zawodach, kartki przysłane przez rodzinę z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A entuzjaści podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, by zaznaczać pinezkami zwiedzone już kraje lub miasta.