W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy nowoczesne?

W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy nowoczesne?

Najlepsi dekoratorzy wnętrz wiedzą, że lampy to nie tylko źródło światła, ale przede wszystkim jeden z kluczowych elementów dekoracyjnych, który pozwala podkreślić charakter konkretnej przestrzeni. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się oświetlenie w stylu nowoczesnym, a także przedstawiamy kilka porad i propozycji aranżacyjnych, w których sprawdzi się ono najlepiej.

Lampy nowoczesne – czym się charakteryzują?

Innowacyjność i skupienie na prostych formach – w ten sposób moglibyśmy najkrócej określić, czym charakteryzują się lampy nowoczesne. Oświetlenie tego typu cechują proste i jednocześnie eleganckie formy, zazwyczaj pozbawione ozdób lub zawierające ich niewielką ilość. O ich estetyce stanowią przede wszystkim proste linie, niewielka ilość kolorów i materiały, przede wszystkim takie jak szkło, tworzywa sztuczne oraz metal.

Poza klasycznymi kształtami w lampach nowoczesnych spotkamy się także z mniej oczywistymi, wręcz futurystycznymi formami. Za przykład tego typu oświetlenia niech posłuży nam kolekcja MiLAGRO CAPPIO, na którą składają się lampy wiszące z oprawą LED w kształcie damskiej bransoletki. Jak łatwo dostrzec już na pierwszy rzut oka, minimalizm podano tu w mocno ozdobnej, przykuwającej uwagę formie, idealnej do designerskich wnętrz.

Lampa wisząca MiLAGRO Cappio w salonie - aranżacja

Lampa wisząca MiLAGRO Cappio

Z minimalizmu wyłania się kolejna cecha współczesnego oświetlenia – uniwersalność. Oświetlenie w stylu nowoczesnym z łatwością wpisuje się w charakter niemal dowolnego wnętrza, zarówno w domu, jak i w biurach, restauracjach, czy sklepach. Dzięki temu urozmaica przestrzeń, w zasadzie bez względu na zastosowany w niej wystrój. Przy prawidłowym doborze lampa nowoczesna może z powodzeniem odnaleźć się we wnętrzu vintage, czy glamour. Klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim wyczuciu.

Kolejną istotną cechą lamp nowoczesnych jest duża ilość modeli zgodnych z technologią smart home. W wielu z nich możemy spotkać się z funkcjami, takimi jak regulacja temperatury barwowej i natężenia światła, czy zmiany koloru strumienia zgodnie z paletą RGB. Najczęściej są one sterowane za pomocą dodawanego do zestawu pilota lub aplikacji mobilnej, z łatwością włączając się w instalacje inteligentnych domów.

Lampy nowoczesne a styl wnętrza – nasze propozycje

W jakich wnętrzach możemy pokusić się o zastosowanie lamp nowoczesnych? W maksymalnym skrócie: w niemal wszystkich. Bardziej szczegółowo – większość modeli, wykonanych w tej estetyce, cechuje się maksymalną wszechstronnością, z łatwością dopasowując się do nawet pozornie przeciwnego stylu. Mamy tu na myśli np. pomieszczenia wykończone w stylu klasycznym, korzystające z klasycznych elementów wyposażenia. Dla tego typu przestrzeni korzystne może okazać się zastosowanie nowoczesnego oświetlenia, np. lamp MiLAGRO Galaxia.

Lampa wisząca MiLAGRO Galaxia Gold 46 W w salonie w stylu klasycznym

Lampa wisząca MiLAGRO Galaxia Gold

Naturalnym miejscem dla oświetlenia nowoczesnego okażą się przestrzenie wykończone w stylu industrialnym. Pod kątem zachowania właściwej estetyki zalecamy wybór modeli wykonanych z aluminium i szkła. W przypadku, gdy chcemy nadać wnętrzu cieplejszej atmosfery, warto postawić na lampy pozbawione tradycyjnych kloszy.

Jednak lampy nowoczesne to nie tylko metal, tworzywa sztuczne i szkło. Jeśli chcemy, by nasze wnętrze były maksymalnie ekologiczne, możemy postawić na modele wykonane z naturalnych materiałów. Spiszą się one szczególnie dobrze w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim: stonowane, pastelowe barwy i odcienie beżu bezbłędnie komponują się z minimalistycznymi kształtami.

Lampa sufitowa MiLAGRO Marshall White/Rattan

Lampa sufitowa MiLAGRO Marshall White/Rattan

Choć jak wielokrotnie wskazywaliśmy, lampy nowoczesne charakteryzuje przede wszystkim minimalizm i brak nadmiarowych ozdób, tak w ofercie producentów znajdziemy również modele, które moglibyśmy opisać jako współczesne podejście do glamour. Za przykład niech posłuży nam linia MiLAGRO Senso, która wykorzystuje proste formy połączone z eleganckim wzornictwem, przywodzącym na myśl marmur.

Kinkiet MiLAGRO Senso Black/Gold w aranżacji przy kanapie

Kinkiet MiLAGRO Senso Black/Gold

Dobór lamp nowoczesnych do wnętrza – o tym musisz pamiętać

Estetyka konkretnej lampy to jedno. By stworzyć aranżację, która zasługuje na miano spójnej i w stu procentach funkcjonalnej, musisz zwrócić uwagę na szereg innych czynników. Pierwszym z nich będzie kolor lampy – pamiętaj, że wybrany przez Ciebie model powinien współgrać z barwami ścian i pozostałych elementów wyposażenia. Możemy tu pokusić się o monochromatyczność lub zakup lamp o całkowicie przeciwnym kolorze, tworząc z kontrastu silny atut wnętrza. Jeśli nie wiesz, co wybrać, postaw na standardową biel, czerń lub szarość, zdecydowanie łatwiejsze w dostosowaniu do większości pomieszczeń, niż pastele, czy wielokolorowe lampy.

Rozmiar i kształt mają znaczenie. Lampa musi być dobrana tak, by nie dominować nad wnętrzem. Jeśli dysponujesz niewielkim pomieszczeniem lub niskimi sufitami, lepszym wyborem od modelu wiszącego okażą się lampy sufitowe lub plafony. W ten sposób uzyskasz więcej przestrzeni, tworząc wrażenie większej przestronności.

Plafon MiLAGRO Quadro w łazience

Plafon MiLAGRO Quadro

Wystrój Twojego domu lub biura opiera się głównie na geometrycznych formach? Postaw na lampy o kształcie prostokąta, sześcianu, czy podłużnych słupków, dostępnych m.in. w kolekcji MiLAGRO Joker. Jeśli pasjonuje Cię nowoczesny design, zdecyduj się na bardziej nowatorskie projekty, bawiące się formą. Ilość opcji pozostaje nieograniczona. W końcu nowoczesne oświetlenie to nie tylko funkcjonalność, ale także indywidualizm.

Lampa wisząca MiLAGRO Ring LED w salonie

Lampa wisząca MiLAGRO Ring

Źródło tekstu: https://lampoteka.pl/blog/w-jakich-wnetrzach-sprawdza-sie-lampy-nowoczesne