System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Na flobo.io odnajdziesz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT – upraszcza płatności międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na świecie stosowane są także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie danego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i wiele innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]