Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała? Skieruj się tu.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność i szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają również predyspozycje do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów będących w ruchu i widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]