Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]