Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Badania wysokościowe Bielsko - zajrzyj tu po więcej informacji o tych usługach

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania konkretnych umiejętności, ale także szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się specjalistycznym testom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych i kominach

Definicję pracy na wysokości określa Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad poziomem ziemi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na podestach, drabinach, masztach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku chorób błędnika, wad wzroku lub padaczki. Oprócz tego należy również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania wada wzroku?

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, a także cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn drogowych czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]