Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.