Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Implanty zębów to najlepsza metoda na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich głównymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak naturalny ząb. Ich założenie jest także mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu lub pełnej protezy – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – etapy terapii

proces wstawienia implantów zębowych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Ponadto istotne jest też pozytywne nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niezwykle skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego praktyki i wyczucia. Precyzja ważna jest również przy umieszczeniu implantu zębowego w kości. Gdy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a obawa przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u wielu osób obawy związane z ewentualnym przenikliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest kompletnie bezpodstawny. Nowoczesna implantologia korzysta z bardzo skutecznych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.