badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Wielu czytelników pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z myciem okien w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. W myśl uchwalonych w naszym kraju regulacji są to zaś wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy działania prowadzone są minimum trzy metry nad ziemią, niezbędne jest zaś przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli oczywiście efekty będą pozytywne – zyskamy orzeczenie pozwalające na działania na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – wtedy słusznie zrobimy wybierając się sami do okulisty, neurologa oraz laryngologa w celu przeprowadzenia badań, a następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności epilepsja i choroby błędnika, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (mimo że możemy to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), jak również zez. Specjalista powinien poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby po pięćdziesiątce – co dwanaście miesięcy.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]