okna zabytkowe

Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo lepiej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w dużej mierze rzutuje również wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane w myśl przepisów – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też uchylane, a to sprawia, że potrzebne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który posiada mnóstwo plusów, lecz potrzebuje częstych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]