Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Martwica, złamanie zęba, zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica czy też konieczność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, że na ogół w ich wypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u wielu pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się bać tego typu terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Leczenie kanałowe – etapy

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, więc podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to napełnienie kanału zęba ceramiką, materiałem kompozytowym, metalem szlachetnym lub cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej złożonych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto zatem wybrać dobrego stomatologa, który go zrealizuje. Gwarancją tego, że leczenie będzie skuteczne są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście głębokie oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, że dalsze zabiegi nie są już konieczne.