Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to każde dane, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem numer PESEL, adres oraz imię i nazwisko, ale również te określane jako dane wrażliwe – m. in. informacje o religii, stanie zdrowia czy możliwych wyrokach. O ich ochronę należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie i wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi ich współpracowników, inne natomiast uzyskują dojście także do danych klientów. We obu przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Jest to naprawdę ważne, gdyż po stwierdzeniu błędów GIODO ma prawo zasądzić dotkliwe kary – nie tylko pieniężne, ale w niektórych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników administrujących takimi informacjami – będą to między innymi specjaliści z kadr, archiwów bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się również broszury pomocnicze, dzięki którym kursanci łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, uczestnicy dostają odpowiednie świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zazwyczaj kończą się w tym samym dniu.