Co jest przyczyną bólu kręgosłupa?

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących bólu krzyża? Wejdź na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami pomału staje się codziennością dla znacznego odsetka populacji. Dziś jest to przypadłość, z którą borykają się nie tylko starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej powiązana z nikłą aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsze osoby.

Ból kręgosłupa – o czym może świadczyć?

Ból pleców może mieć szereg źródeł. Jego pojawienie się przykładowo na wysokości klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również informować o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń organów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból między łopatkami najczęściej jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien albo mięśni przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z podnoszenia ciężkich obiektów lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, bo znika po odpoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból pleców bywa też objawem przeróżnych stanów zapalnych lub obrażeń nierzadko tak błahych, iż przypominamy sobie o nich dopiero podczas wizyty w gabinecie ortopedy.

Profilaktyka bólom pleców

Bólu kręgosłupa nie można ignorować i trzeba jak najszybciej umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie wstępnie rozpoznać rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywny kierunek terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się na co dzień, także jeśli nie sprawiał do tej pory problemów. Dlatego specjaliści zalecają pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy biurku, utrzymanie właściwej wagi oraz systematyczne ćwiczenia. Spięte mięśnie pleców czy szyi można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy użyciu urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co redukuje ból przeciążeniowy, jak również pobudza krążenie limfy i krwi.

Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]