Jak odciągać katar u dziecka? Aspirator do nosa

Katar u małych dzieci to dość częsta, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest bardzo ważne?

Zalegający katar może prowadzić do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina spływa po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar jest zagrożeniem dla płuc i oskrzeli.

Jak odciągać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie naciskamy. Wytworzone podciśnienie wciąga katar do wnętrza gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. Aktualnie dużą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może wywoływać zdumienie wielu rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu flegmy roztworem soli 0,9%. Po odciągnięciu kataru należy zadbać o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka podrażnionej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).