Jak przebiega biopsja prostaty?

Więcej informacji o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością i kształtem włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak ważne jest jej regularne badanie. Pomaga to zidentyfikować przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie wykryć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego rozwoju.

Trudności mikcją i erekcją – alarmujące objawy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsporną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który w większości wypadków trwa ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi mała krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca czy uczulenie na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]