Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Więcej szczegółów o urologu w Krakowie prywatnie znajdziesz tu.

U wielu pacjentów konsultacja z urologiem powoduje skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy choroby, nierzadko odwlekają o kilka miesięcy wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować masa rozmaitych objawów, które często są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na jakie wobec tego objawy powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany dotyczące moczu, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa czy obecność w nim ropy albo krwi, ale także pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy mogą być także mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp oraz ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu) oraz leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także sporo złożonych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]