
Krótkowzroczność można skorygować bez okularów – o ortokorekcji
Więcej o ortokorekcji.
Czy korzystanie ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nieodzowne? Tak, gdyż przy niedużej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbyteczne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda zmiany kształtu rogówki
Wady wzroku takie jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są kłopotliwe i są w stanie zauważalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować przy użyciu lasera, jednakże dużo osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodów finansowych bądź wręcz ze strachu przed ingerencją lasera. Nie oznacza to natomiast, że są one definitywnie skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i obserwowanie sukcesywnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zablokować jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – nieinwazyjnej, bezpiecznej, i – co kluczowe – skutecznej procedury, która polega na korekcie kształtu rogówki podczas snu. Jak to możliwe? W czasie, gdy osoba, która założyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt przez właściwe jej wypłaszczenie i w ten sposób usuwają przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest wyczuwalne nieraz nawet na następny dzień po ich pierwszym zastosowaniu. Trzeba jednak podkreślić, iż nie jest to działanie permanentne jak po laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy cyklicznym korzystaniu z ortosoczewek i, naturalnie, skrupulatnym przestrzeganiu zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Modelowanie krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest całkowicie odwracalne – po rezygnacji z noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swojego uprzedniego kształtu.
Jak duża wada wzroku uniemożliwia skorzystanie soczewek ortokorekcyjnych?
Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w każdym wieku, również kilkulatkowie. Na szczęście ortosoczewki mogą zakładać dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Trzeba jednak pamiętać, że użycie z ortosoczewek jest niemożliwe przy krótkowzroczności powyżej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdej osoby jest inna, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku i sporządzeniu topografii rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi stożek rogówki oraz infekcja oka.
Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]