
Zalety jonizatora powietrza
Sporadycznie zdarza się ktoś, kto nie znosi zapachu powietrza po gwałtownej burzy. To uczucie świeżości wywołują jony ujemne, które tworzą się m.in. w rezultacie wyładowań elektrycznych, naturalnego ruchu powietrza i wody, a także wytwarzają je rośliny. Ujemne jony tlenu pozytywnie oddziałują na nasze otoczenie i samopoczucie, łagodzą przykre zapachy oraz oczyszczają powietrze.
Jonizator powietrza – dobra ujemna jonizacja?
Jonizacja może nastąpić w wyniku emitowania ogromnej ilości ciepła, oddziaływania silnego pola magnetycznego albo wyładowania elektrycznego. W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w sąsiedztwie setek urządzeń, jak telewizory, komputery czy kopiarki, które emitują pole magnetyczne i jonizują powietrze dodatnio. Dobre jony o ładunku ujemnym, czyli aniony, powstają przez przyłączanie się jednego albo więcej elektronów do cząsteczek neutralnych. Niestety ich ilość w powietrzu na obszarach silnie uprzemysłowionych z każdym rokiem jest coraz mniejsza. Dlatego aby znowu odczuć czystą i świeżą atmosferę w mieszkaniu, należy użyć jonizatora powietrza.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – czy warto?
Jonizacja wykorzystywana jest najczęściej w oczyszczaczach powietrza. Ujemnie naładowane cząsteczki pozwalają zatrzymać szkodliwe drobnoustroje i wirusy, pyły zawieszone PM2.5 i 10 czy dym z papierosów. Przy tym oczyszczacz powietrza z jonizatorem przywraca powietrzu rześkość i czystość, pozwalając nam odpowiednio odprężyć się i oddychać pełną piersią. Zważywszy na fakt, że ujemnie zjonizowane powietrze zmniejsza poczucie ustawicznego zmęczenia i podnosi ogólną wydajność fizyczną organizmu, zaleca się wykorzystanie oczyszczacza powietrza z jonizatorem również w urzędach, szkołach, szpitalach czy biurach, czyli tam, gdzie kluczowe jest skupienie się na realizowanych zadaniach.